Mersin'de Gezilecek Yerler

Yapılan kazılar sonucu Mersin bölgesinin yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlaması M.Ö 6300 lü yıllarda başlamıştır. Bölgenin verimli toprakları ve doğal kaynaklar açısından zengin olması bu yerleşimlerde en büyük etkendir. Bölgenin tarih içerisinde Hititlerin, Friglerin, Asurluların, Perslerin, Makedonyalıların, Romalılar ve Bizanslıların, Selçukluların, Karamanoğullarının, Ramazanoğullarının ve Osmanlı İmparatorluğunun hakimiyetinde kalması sonucu farklı uygarlıklara ait bir çok tarihi ve kültürel miras bırakmıştır. Kültürel ve tarihi mirasların yanısıra farklı dinlere ait uygarlıklarında bölgede hüküm sürmesi sebebi ile inanç turizmi açısından da oldukça zengindir.

Mersin Gezilecek Yerler arasında Gözne Yaylası, Mersin Müzesi, Ulu Cami ve Mersin'e 14 km. uzaklıkta bulunan Soloi Antik Kenti ön plana çıkan yerlerdir.
Tarsus'ta St. Paul Kilisesi, St. Paul Kuyusu, Yedi Uyurlar Mağarası, Tarsus Ulu Cami, Danyal Peygamber Kabri, Tarsus Müzesi ( Kubat Paşa Medresesi )
Silifke'de Silifke Kalesi, Tokmar Kalesi, Cennet Cehennem Mağarası, Astım Mağarası, Aya Tekla, Adam Kayalar, Cambazlı Kilisesi, Diocaesarea Antik Kenti
Erdemli'de Kızkalesi, Ayaş ( Elauissa-Sebaste ), Korikos Kalesi ve Kanlıdivane
Aydıncık'ta Dört Ayaklı Anıt Mezer ve Aynalıgöl Mağarası
Anamur'da Mamure Kalesi, Çukurpınar Mağarası ve Alaköprü
Mut'ta Alahan Manastırı ve Gülnar'da Meydancık Kalesi Mersin'de gezilecek yerler arasındadır.

Gezilecek yerlerin tümü, detaylı bilgileri ve resimleri için Mersin Gezilecek Yerler sayfamızı ziyaret ediniz.

Hızlı Erişim